01.08.2019

Pamiętamy o Powstańcach Warszawy

1 sierpnia jest szczególny w historii Warszawy i Polski. 75 lat temu o godzinie 17:00 Warszawa rozpoczęła heroiczną walkę o wolność i wyzwolenie spod trwającej już 5 lat okupacji niemieckiej. Po 63 dniach męczeńskiej walki mieszkańców stolicy Powstanie stało się symbolem i zarazem synonimem bohaterstwa oraz miłości do Ojczyzny. Wzorem do naśladowania, najjaskrawszą i zarazem najpiękniejszą lekcją patriotyzmu, o której nie wolno nam zapomnieć.

Warto przypomnieć, że w Powstaniu Warszawskim w trakcie dwumiesięcznych walk oddziały powstańcze straciły blisko 18 tysięcy żołnierzy, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej szacuje się od 150 tysięcy do 200 tysięcy. Ponad 500 tysięcy mieszkańców stolicy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, z czego blisko 150 tys. zostało deportowanych do obozów koncentracyjnych lub wywiezionych na roboty przymusowe w głąb Niemiec, a los wielu z Nich do dzisiaj nie jest znany.
Lata II wojny światowej, której 80- lecie wybuchu będziemy upamiętniać 1 września, były czasem niewyobrażalnie okrutnym. Dlatego nie możemy zapomnieć o tamtych latach, o naszej historii, o ludziach tamtego pokolenia, których życie, w sposób najtragiczniejszy z możliwych, zatrzymało się.
Pamiętamy i będziemy pamiętać. To jest naszym zobowiązaniem i przesłaniem dla następnych pokoleń.

Dzisiaj, przedstawiciele PGNiG TERMIKA na czele z Prezesem Zarządu Jarosławem Głowackim złożyli na warszawskim Powiślu wieńce pod tablicami upamiętniającymi poległych energetyków i ciepłowników w Powstaniu Warszawskim. Złożyli również wieniec i zapalili znicz na grobie śp. Stanisława Skibniewskiego energetyka i Powstańca Warszawy, znajdującym się na Powązkach Wojskowych. Człowieka, który stał się symbolem bohaterstwa i odwagi energetyków walczących w Powstaniu Warszawskim.

Ponadto, w samo południe, przedstawiciele Zarządu PGNiG TERMIKA Jarosław Głowacki i Dawid Jaworski uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających tę rocznicę organizowanych przez PGNiG SA. przy ul. Kasprzaka 25 gdzie Powstańcy stoczyli walkę w obronie Gazowni Miejskiej m. st. Warszawy.
Warto dodać, że 31 lipca przedstawiciele Koła nr 20 „Energetyków Warszawy” Związku Kombatantów RP i Byłych więźniów Politycznych oddali hołd energetykom – Powstańcom Warszawy składając wiązanki kwiatów oraz zapalając znicze na Ich grobach.

Przypominamy również, że jeszcze tylko dzisiejszej nocy z 1 na 2 sierpnia od godz. 22.00 do 3.30 będzie można oglądać iluminacje świetlną na budynkach EC Żerań oddającą hołd Powstańcom Warszawy.

Również dzisiaj o godz. 17.00 zawyją syreny we wszystkich naszych zakładach. Sygnał potrwa minutę.
Zatrzymajmy się gdziekolwiek będziemy w tej chwili. Moment zadumy, wspomnienia, modlitwy…

Cześć i Chwała Bohaterom!

Wczytywanie...