25.04.2018

10. Jubileuszowa Gala stypendialna PGNiG TERMIKA

W czwartek 19 kwietnia, już po raz dziesiąty, PGNiG TERMIKA SA przyznała stypendia zawodowe dla najlepszych uczniów szkół partnerskich. Spółka współpracuje z nimi w ramach programu „Zagrzewamy do nauki", wspierającego kształcenie młodzieży w zawodach związanych z energetyką.

Stypendia wręczono podczas Jubileuszowej Gali stypendialnej w warszawskiej Elektrociepłowni Siekierki, podsumowującej dotychczasowe edycje programu „Zagrzewamy do nauki". Wzięli w niej udział przedstawiciele m.in. Ministerstwa Energii, Zarządów PGNiG SA i PGNiG TERMIKA SA, samorządów lokalnych i szkół partnerskich z Mazowsza. Program jest realizowany od 2009 r. i skierowany do uczniów technicznych szkół średnich i gimnazjalistów. Jego główne cele to propagowanie wiedzy z zakresu energetyki oraz zachęcenie młodzieży do świadomego wyboru i wykonywania zawodów związanych z branżą energetyczną m.in. technika energetyka i technika elektryka.

W ramach programu PGNiG TERMIKA współpracuje z 4 szkołami partnerskimi: Zespołem Szkół nr 40 im. S. Starzyńskiego w Warszawie, Zespołem Szkół Technicznych im. T. Kościuszki w Radomiu, Zespołem Szkół nr 28 w Warszawie oraz Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. S. Staszica w Siedlcach. Firma wspiera tworzenie w nich specjalnych klas, funduje stypendia dla najzdolniejszych uczniów, a pracownicy Spółki – pełniący funkcje mentorów – uczestniczą w zajęciach dydaktycznych i warsztatowych. Dzieląc się specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem PGNiG TERMIKA wspiera nie tylko rozwój szkolnictwa zawodowego, ale zyskuje też dobrze przygotowanych pracowników. W wyniku dotychczasowych edycji programu zatrudnienie w Spółce znalazło już 41 absolwentów szkół partnerskich. Bilans „Zagrzewamy do nauki" obejmuje ponadto: 170 spotkań warsztatowych, organizację praktyk zawodowych, z których skorzystało ponad 180 osób oraz remont i wyposażenie czterech pracowni energetycznych (dwóch w ZST w Radomiu i dwóch w ZS nr 40 w Warszawie).

– Grupa Kapitałowa PGNiG jest liderem w dziedzinie wydobycia, sprzedaży i dystrybucji gazu. Prężnie działamy również w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Mamy know-how, doświadczenie i dostęp do najlepszych technologii – stwierdził obecny na gali Michał Pietrzyk, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. finansowych. – Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie dla Grupy PGNiG jako pracodawcy, który zarówno dziś, jak i w przyszłości, poszukuje i nadal będzie poszukiwał najlepiej wykwalifikowanej kadry. Tą właśnie przyszłością jest młodzież, z którą zamierzamy współpracować.

– Coraz więcej firm w Polsce skarży się na deficyt wykwalifikowanych techników i operatorów, stanowiący poważną barierę w rozwoju. Dlatego już prawie dekadę temu uruchomiliśmy program umożliwiający uczniom najlepszych szkół zawodowych zdobycie wiedzy i doświadczenia w czołowej firmie energetycznej, reprezentującej jeden z najbardziej przyszłościowych sektorów gospodarki – powiedział Jarosław Głowacki, Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA. – Wciąż rozwijamy nasz program, znajdujemy dla niego nowych partnerów i mam nadzieję, że dzięki niemu coraz więcej młodzieży zainteresuje się energetyką, a nasza firma pozyska kolejnych ambitnych i dobrze wykwalifikowanych specjalistów.

Do tej pory PGNiG TERMIKA przyznała również 151 stypendiów zawodowych. Podczas gali wręczono 10 kolejnych stypendiów na łączną kwotę 18,5 tys. złotych. Otrzymało je sześcioro uczniów z Zespołu Szkół nr 40 im. S. Starzyńskiego w Warszawie oraz czterech uczniów z Zespołu Szkół Technicznych im. T. Kościuszki w Radomiu.

Wczytywanie...