29.07.2016

PGNiG TERMIKA uczci 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Z okazji 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, od zmierzchu do świtu 31 lipca i 1 sierpnia 2016 r., na jednym z budynków Elektrociepłowni Żerań będzie wyświetlany znak Polski Walczącej na tle powiewającej biało-czerwonej flagi.

- 1 sierpnia to data ważna dla PGNiG TERMIKA. Ponad 100 pracowników Elektrowni Warszawskich na Powiślu i w Pruszkowie brało udział w Powstaniu. Chcemy oddać hołd Powstańcom, którzy walczyli w obronie elektrowni i wszystkim tym, którzy zginęli za wolność i przyszłość stolicy – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGNiG TERMIKA.

Animacja na budynkach Ec Żerań

W hołdzie powstańcom, na południowej ścianie budynku elektrociepłowni Żerań (od strony Trasy Toruńskiej), 31 lipca i 1 sierpnia, od zmierzchu do świtu, wyświetlana będzie grafika okolicznościowa przedstawiająca symbol Polski Walczącej na tle powiewającej biało-czerwonej flagi. Iluminacja wyświetlona zostanie metodą mappingu, za pomocą projektorów o mocy 40 tys. lumenów.

Warszawianie i turyści będą mogli zobaczyć symbol Polski Walczącej z odległości nawet 2 km.  Na pewno będzie on widoczny z Mostu Grota-Roweckiego i Trasy Toruńskiej. Grafika o wysokości 30 m i szerokości 20 m, będzie wyświetlana na wysokości ok. 46 m, na całej szerokości kotła fluidalnego B Ec Żerań.

Powstańcy – energetycy warszawscy

Pracownicy Elektrowni Warszawskich byli przygotowani do wybuchu Powstania Warszawskiego. W ciągu jednego dnia od godziny „W”, 107 powstańców przejęło Elektrownię Warszawską i broniło się przed wrogiem do 7 września 1944 r., mimo wielu trudności z bronią i o wiele mniejszą liczbą żołnierzy niż hitlerowcy. W walkach tych poległo 25 powstańców. Pochowani są na cmentarzach: Wojskowym na Powązkach, Wawrzyszewskim i Ewangelickim.

W Elektrowni Pruszkowskiej powstańczy oddział „Nenufar”, złożony z 45 pracowników, zdołał zdobyć i utrzymać zakład tylko przez jedną noc, mimo że dysponował jednym pistoletem automatycznym, sześcioma pistoletami i kilkoma granatami. Niestety w styczniu 1945 r. Niemcy wysadzili Elektrownię Pruszkowską, a zniszczenia oszacowano na ok. 80 proc.

Wczytywanie...