Jak oszczędzać ciepło?

Oto kilka praktycznych porad, których stosowanie odczuwalnie może zmniejszyć rachunki:

  • Temperatura

Termostaty - ważnym czynnikiem wpływającym na oszczędność ciepła jest możliwość optymalnego dostosowania poziomu temperatury w poszczególnych pomieszczeniach do Twoich potrzeb. Racjonalne gospodarowanie ciepłem umożliwiają zainstalowane przy kaloryferach termostaty. Warto zwrócić uwagę, czy temperatura w Twoim mieszkaniu jest odpowiednio wyregulowana. Sprawdź, czy pomieszczenia, w których przez większą część dnia nikt nie przebywa, nie są ogrzewane zbyt intensywnie.
Właściwa temperatura w pomieszczeniach - obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła. Optymalna temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla sypialni, podczas snu 18°C, a dla łazienki 24°C. Należy pamiętać, że temperatura w pomieszczeniach powinna być dostosowana przede wszystkim do naszych indywidualnych potrzeb. Ma na nie wpływ wiele czynników, np. obecność małego dziecka w domu lub częste wyjazdy domowników.
Gdy wyjeżdżasz - wyjeżdżając na kilka dni, nie wyłączaj ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejsz je o kilka stopni. Dzięki temu nie wychłodzisz całkowicie mieszkania i ponowne jego nagrzanie nie pochłonie zbyt wiele energii.

  • Wentylacja

Odpowiednia wentylacja - odpowiednia wentylacja mieszkania lub domu zapewnia lepsze samopoczucie domowników. Istotne jest jednak, by wietrzyć mieszkanie, nie tracąc przy tym ciepła.
Ważne - zanim otworzysz okna, przykręć kaloryfery. Okna natomiast otwieraj szeroko i na krótko.

  • Kaloryfery

Nie zastawiaj kaloryferów - aby ciepło mogło bez problemu rozchodzić się po całym mieszkaniu, ważne jest, by kaloryfer nie był zasłonięty. Wszelkiego rodzaju ozdobne obudowy, zasłony czy meble ustawione blisko grzejników, zakłócają jego pracę i stanowią przeszkodę dla optymalnego ogrzewania naszych pokoi.
Odpowiednia odległość mebli od kaloryfera to 1 metr. Zamontuj ekrany zagrzejnikowe - ciepło będzie emitowane do środka pomieszczenia - dzięki materiałowi izolacyjnemu, który odbija nawet do 90% ciepła, nie będzie ono emitowane na ścianę, przez którą przenika na zewnątrz budynku.

  • Okna i drzwi wejściowe

Sprawdź szczelność drzwi i okien - stare i nieszczelne okna są przyczyną znacznej utraty ciepła. Ich wymiana, to jedno z najbardziej efektywnych działań pozwalających na oszczędzanie energii cieplnej. W ten sposób możesz zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o połowę. Warto również zwrócić uwagę na szczelność i stopień izolacji naszych drzwi wejściowych.
Pamiętaj o właściwej wentylacji - należy pamiętać, że wymieniając stolarkę okienną, zwiększamy szczelność naszego mieszkania. W związku z tym, z uwagi na kwestię bezpieczeństwa, nie można zapominać o właściwej wentylacji pomieszczeń.
Zamontuj uszczelki i używaj żaluzji - jeśli nie możesz wymienić okien, tymczasowym rozwiązaniem może być uszczelnienie okien (np. przy użyciu samoprzylepnych uszczelek). Korzystne jest również używanie na noc żaluzji, zasłon lub okiennic, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła.

  • Termostatyczne zawory grzejnikowe

Zainstaluj termostatyczne zawory grzejnikowe - jeśli w Twoim mieszkaniu jeszcze nie ma termostatycznych zaworów grzejnikowych, warto pomyśleć o ich zainstalowaniu. Umożliwiają one ustawienie odpowiedniego poziomu temperatury w każdym pomieszczeniu, co pozytywnie wpływa na Twój komfort cieplny, a także pozwala na ograniczenie poboru ciepła.

Wczytywanie...