Budowa bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli

Blok o mocy 450 MWe oraz 240 MWt powstaje na terenie obecnej elektrowni Stalowa Wola jako wspólna inwestycja dwóch podmiotów, w której po 50 proc. akcji obejmują Tauron Wytwarzanie i PGNiG TERMIKA. Budowany blok jest zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie gazociągu przesyłowego wysokiego ciśnienia należącego do spółki OGP GAZ-SYSTEM. Tak korzystna lokalizacja sprawiła, że budowaną jednostkę będzie można stosunkowo szybko do niego podłączyć, bez konieczności wysokich nakładów na budowę przyłącza. Elektrociepłownia Stalowa Wola ma według założeń produkować rocznie 3500 GWh energii elektrycznej i spalać około 600 mln m3 gazu ziemnego wysokometanowego.
WIzualizacja elektrociepłowni Stalowa Wola.

Budowa  elektrociepłowni rozpoczęła się w 2012 roku. Generalnym wykonawcą elektrociepłowni jest hiszpańska spółka Abener Energia, dostawcą turbiny gazowej jest GE, dostawcą turbiny parowej Škoda, natomiast kocioł odzysknicowy zrealizuje Foster-Wheeler. Wartość projektu to ok. 1,5 mld zł.

Niestety ze względu na niewłaściwą jakość i terminowość prac Kontrakt z Generalnym Wykonawcą został rozwiązany w dniu 29 stycznia 2016 roku. Obecnie trwają prace inwentaryzacyjne wykonanych prac oraz rozmowy z bankami na temat ewentualnego finansowania dalszej budowy. Stan zaawansowania prac ocenia się na około 85%.

 

 

Podstawowe dane
Paliwo Gaz ziemny
Moc elektryczna brutto 450 MWe
Moc cieplna maksymalna 240 MWt
Produkcja energii elektrycznej 3500 GWh
Data uruchomienia 2020
Zużycie paliwa gazowego 600 mln m3

 

Wczytywanie...