08.01.2014

Ekologiczna zbiórka choinek ruszyła!

Choinki, które towarzyszyły nam w święta, nie pójdą na marne. W postaci biomasy trafią do warszawskich elektrociepłowni, a następnie wrócą do naszych domów w postaci ciepła oraz energii elektrycznej. Dziś ruszyła akcja zbierania drzewek. Do końca miesiąca zawita ona do wszystkich stołecznych dzielnic.

Pierwszym przystankiem choinkowozu, czyli mobilnego punktu zbiórki choinek był Plac Bankowy. Przed stołecznym ratuszem do przetworzenia na ekologiczną energię własne drzewka przekazali organizatorzy akcji "Ciepło z natury": wiceprezydent m. st. Warszawy Jarosław Dąbrowski oraz prezes PGNiG TERMIKA Andrzej Gajewski.

- Nie chcemy, żeby choinki będące symbolem najpiękniejszego okresu w całym roku, poszły na marne. Oddajemy je, bo wiemy, że mogą posłużyć nam wszystkim raz jeszcze. Nasze elektrociepłownie wyprodukują z nich ekologiczne ciepło oraz energię elektryczną - mówi prezes PGNiG Termika Andrzej Gajewski.

Zbiórka choinek potrwa do końca miesiąca. Mobilny punkt każdego dnia odwiedzi inną dzielnicę. Szczegółowy plan akcji i lista miejsc, w których zaparkuje choinkowóz dostępne są w internecie na stronach Urzędu m. st. Warszawy oraz PGNiG TERMIKA. Drzewka, które trafią do przydomowych altanek śmietnikowych, również zostaną wykorzystane. Firmy odbierające odpady przekażą je organizatorom akcji.

W zeszłym roku zebrano w Warszawie blisko 400 ton biomasy z choinek. Taka ilość pozwala na ogrzanie przez cały rok około 100 mieszkań o powierzchni 60 m2. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji "Ciepła z natury" zgromadzono ok. 1200 ton zielonego paliwa.

Wczytywanie...