21.03.2013

Bliżej bloku w Stalowej Woli

W Stalowej Woli pełną parą ruszyła budowa nowej elektrociepłowni – wspólna inwestycja PGNiG oraz Tauronu, której w przyszłości współwłaścicielem zostanie PGNiG TERMIKA.

Inwestycja w blok gazowo-parowy o mocy 450 MWe ma pochłonąć ok. 1,6 mld zł. W lutym zostały podpisane ostanie umowy zamykające finansowanie tej inwestycji. Głównym wykonawcą elektrociepłowni jest hiszpańska spółka Abener Energia, dostawcą turbiny gazowej jest GE, parowej Skoda, natomiast kocioł odzysknicowy realizuje Foster-Wheller.

- W trakcie Forum Zmieniamy Polski Przemysł, ogłosiliśmy, że TERMIKA zostanie współwłaścicielem nowego bloku kogeneracyjnego w Stalowej Woli. Jest to zgodne z intencją właściciela, który w aspekcie przyjętej w grudniu krótkoterminowej strategii budowania wartości GK do roku 2014, realizuje proces pełnej integracji – mówi Adam Siwek, wiceprezes zarządu.

Budowany blok jest w bliskim zasięgu gazociągu należącego do spółki Gaz-System. Dzięki temu jednostkę będzie można łatwo i szybko do niego podłączyć. EC Stalowa wola ma według szacunków produkować rocznie 3500 GWh energii i spalać rocznie ok. 600 mln m3 gazu ziemnego.
Rozpoczęcie ruchu regulacyjnego zaplanowane jest na drugi kwartał 2015 r.

Wczytywanie...