10.10.2023

PGNiG TERMIKA S.A. – ruszyła instalacja fotowoltaiczna na Kawęczynie

Nowa instalacja zapewni roczną produkcję energii elektrycznej na poziomie 975 MWh. To wystarczająca ilość, aby zasilać setki gospodarstw domowych przez cały rok.

Panele słoneczne zostały umieszczone na terenie dawnego składowiska węgla Ciepłowni Kawęczyn.

„To nie tylko rewitalizuje obszar, ale również pokazuje zaangażowanie Spółki w odnawialne źródła energii” – mówi Elżbieta Bugaj, Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA S.A. „Jesteśmy zdania, że zdobyte nowe kompetencje zaprocentują w kolejnych inwestycjach na drodze zrównoważonego rozwoju” – dodaje.

Instalacja fotowoltaiczna w Ciepłowni Kawęczyn to pierwsza tego typu inwestycja PGNiG TERMIKA S.A. Składa się ona z 2220 paneli o mocy 450W każdy, a 10 falowników przetwarza prąd stały na przemienny. Następnie napięcie prądu podnoszone jest do 15 kV, aby umożliwić przesyłanie energii do sieci dystrybucyjnej. Instalacja posiada nowoczesny system sterowania i nadzoru, co zapewnia bezpieczną, stabilną pracę i pełny monitoring.

Poprzez wykorzystanie czystej energii słonecznej Ciepłownia Kawęczyn przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i ochrony środowiska.

Wczytywanie...