31.05.2022

Aleksandra Maltsevskaya wygrała Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Prezesa Zarządu PGNiG TERMIKA

W sobotę, 28 maja w Centrum Konferencyjnym Ec Siekierki odbył się pierwszy Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Prezesa Zarządu PGNiG TERMIKA SA. Impreza zorganizowana przez PGNiG TERMKA SA przy wsparciu Polskiego Związku Szachowego zgromadziła na starcie 87 zawodniczek i zawodników. W turnieju zagrali szachiści reprezentujący aż cztery federacje. Oprócz federacji macierzystej dla większości – polskiej, zagrali również gracze zrzeszeni w federacjach: ukraińskiej (czterech graczy), koreańskiej (dwóch zawodników) oraz międzynarodowej (Fide - trzech przedstawicieli).

k

Dla organizatorów miłym zaskoczeniem była obecność brązowego medalisty MP arcymistrza Bartosza Soćko. W sumie na liście startowej pojawiło się, trzech arcymistrzów oraz aż 13 zawodników z tytułami międzynarodowej federacji szachowej. Najmłodszy zawodnik Turnieju miał 7 lat, a najstarszy - 79.

h

Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 11 rund. Rozstrzygnięcie zawodów było istnie sensacyjne! Murowany faworyt do wygrania zawodów GM Bartosz Soćko zajął dopiero 11 miejsce. Historyczną zwyciężczynią pierwszego Otwartego Turnieju Szachowego o Puchar Prezesa Zarządu PGNiG TERMIKA SA została świeżo upieczona reprezentantka Polski IM Aleksandra Maltsevskaya, na drugim miejscu uplasował się IM Igor Kowalski, a na trzecim IM Mirosław Lewicki. Zawody były niezwykle wyrównane, o czym może świadczyć ten sam dorobek punktowy czterech pierwszych graczy.

Puchar dla najlepszego zawodnika reprezentanta PGNiG TERMIKA SA otrzymał Tadeusz Kaźmierczak, którego solidny występ (5,5 na 11) pozwolił zająć dobre 44.​ miejsce. ​

Głównym celem Turnieju o Puchar Prezesa Zarządu PGNiG TERMIKA SA była popularyzacja szachów.

PGNIG TERMIKA SA jest partnerem generalnym Polskiego Związku Szachowego.