26.10.2017

Startuje budowa bloku gazowo-parowego dla Warszawy

Budowa bloku gazowo-parowego to strategiczna inwestycja energetyczna dla aglomeracji warszawskiej i jedna z najważniejszych, realizowanych aktualnie przez Spółkę inwestycji w kraju.

Nowy blok energetyczny, który powstanie w Elektrociepłowni Żerań będzie jedną z najnowocześniejszych jednostek gazowo-parowych w Polsce.
Umowa z konsorcjum, w skład którego wchodzą Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe Gmbh, Mitsubishi Hitachi Power Systems Ltd, Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe Ltd. oraz Polimex-Mostostal S.A. obejmuje dostawę i montaż bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej na poziomie 497 MW i mocy cieplnej na poziomie 326 MW wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi.

Podczas uroczystości podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego, gospodarz uroczystości, prezes zarządu PGNiG TERMIKA, Wojciech Dąbrowski mówił: - Zmienia się Polska, zmienia się Warszawa, zmienia się także nasza firma. Przystosowujemy ją do potrzeb naszych klientów. Nadrzędnym celem naszego funkcjonowania jest zapewnienie najwyższej jakości usług w akceptowalnej dla naszego klienta cenie. I ta inwestycja wpisuje się właśnie w ten cel. Budowa bloku zapewni bezpieczeństwo energetyczne Warszawie. Dzięki niemu podwoimy produkcję energii elektrycznej na Żeraniu. Eksploatacja nowego bloku pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w stolicy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj znajdujemy się właśnie w tym miejscu. Jestem przekonany, że wraz z naszym partnerem biznesowym sprostamy stojącemu przed nami zadaniu i blok gazowo-parowy rozpocznie pracę w terminie.

Jan Szyszko, minister środowiska zwracał szczególną uwagę na stan ochrony środowiska w stolicy oraz komfort życia warszawiaków. - Polska, jako jeden z niewielu państw rozwiniętych, jest krajem ogromnego sukcesu z punktu widzenia zarządzania środowiskiem. Mamy ambicję być również wzorem dla innych w zakresie zapewnienia czystego powietrza dla mieszkańców naszych miast. Dlatego budowa żerańskiego bloku gazowo-parowego jest bardzo ważną inwestycją, także dla Ministerstwa Środowiska. Jest on przykładem, że Polska potrafi korzystać z najnowocześniejszych światowych technologii.

Andrzej Piotrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, podpisując akt erekcyjny mówił: - Żyjemy w kraju, który dynamicznie się rozwija. Wzrasta nasze zapotrzebowanie na energię. Dlatego tak ważne są inwestycje, które łączą produkcję ciepła i energii elektrycznej. Są one bardzo istotnym wkładem zarówno w energetykę, jak i energetykę, która jest przyjazna dla środowiska.

Natomiast Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA złożył trzy obietnice i jedną deklarację:- Za trzy lata praktycznie znikną z placu hałdy węgla, które widzimy w Ec Żerań. Z żerańskich kominów wydobywać się będzie mniej spalin i emisji do powietrza. Nie ma mowy, aby było jakiekolwiek opóźnienie w realizacji tej inwestycji. Rozpoczęcie inwestycji bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań uważam za otwarte.

Realizacja inwestycji przewidziana jest na lata 2017-2020. Budowa jest przeprowadzona w formule EPC – projektowanie, kompletacja dostaw, realizacja pod klucz. Wartość kontraktu na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań
to 1,6 mld zł. Wraz z kontraktem zawarta została na okres 6 lat umowa na świadczenie usługi serwisowej.

Blok wyposażony będzie w turbinę gazową klasy F z kotłem odzysknicowym oraz turbinę parową. Po zakończeniu budowy, wyeksploatowane kotły węglowe zostaną wycofane z użytku, a nowa jednostka wytwórcza umożliwi zwiększenie produkcji energii elektrycznej w elektrociepłowni o ok. 55%. Parametry bloku pozwolą na utrzymanie mocy wytwórczych na poziomie zapewniającym dostawy ciepła dla systemu warszawskiego.

Parametry techniczne bloku będą spełniały wymogi Dyrektywy ws. Emisji Przemysłowych (IED) oraz wymogi BAT (Najlepszych Dostępnych Technologii). Projekt przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego aglomeracji warszawskiej oraz odczuwalnej poprawy jakości powietrza.
Podstawową korzyścią dla Warszawy z budowy bloku gazowo-parowego na Żeraniu będzie obniżenie emisji szkodliwych gazów i pyłów. Dzięki tej inwestycji emisja maksymalna roczna z Ec Żerań zmaleje w mieście o:
• ok. 84% dla pyłu
• ok. 89% dla SO₂ (dwutlenku siarki)
• ok. 32% dla NOₓ (tlenków azotu)

Ponadto, nowy blok gazowo-parowy będzie emitował o ok. 40% mniej CO₂ w porównaniu do wyłączanych kotłów.

Bezpośrednie otoczenie elektrociepłowni zauważy korzyści w postaci zmniejszonego ruchu do i z zakładu. Wykorzystanie gazu zamiast węgla znacznie zmniejszy potrzebę transportu zarówno samego węgla, jak i odpadów paleniskowych, czyli popiołu.

PARAMETRY TECHNICZNE BLOKU
• moc elektryczna brutto: 497 MW
• moc cieplna maksymalna: 326 MW
• paliwo: gaz ziemny
• zużycie paliwa: 836 Mj/s (83 600 Nm3/h)
• średnia sprawność: 58%

Pliki do pobrania

PGNiG TERMIKA, folder BGP 1.07 MB
Wczytywanie...