07.06.2019

Sokoły w gnieździe w naszej Ciepłowni Kawęczyn

Nasza firma jest miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla środowiska. Na koronie komina Ciepłowni Kawęczyn (prawie 300 m nad poziomem terenu), w dniach 10-12 maja wykluły się cztery samce Sokoła wędrownego (zdjęcia w załączeniu), które zostały zaobrączkowane 29 maja. Ciekawostką jest, że ptaki oznaczamy obrączkami ornitologicznymi - które są w kolorze złotym dla ptaków wychowywanych na terenach miejskich – i obrączkami obserwacyjnymi 1 BW, 2 BW, 3 BW, 4 BW. Nasze sokolątka, co widać na zdjęciach, mają obrączki obserwacyjne w kolorze niebieskim, który to kolor oznakowania oznacza ptaki dzikie. Rodzice piskląt to matka Czarnooka i ojciec Bielan.

Sokół Wędrowny jest gatunkiem objętym w Polsce ochroną gatunkową ścisłą. Ptaki te w latach 60 i 70 ze względów na szerokie stosowanie pestycydów znajdowały się na skraju wymarcia. Od lat 90 prowadzona jest reintrodukcja gatunku. Sokoły wędrowne w naturze nie budują własnych gniazd, korzystają z pustych domostw innych ptaków m.in. bielików, jastrzębi czy bocianów. W Warszawie i okolicach znanych jest 5 miejsc gniazdowań tych ptaków: Pałac Kultury i Nauki, Ec Żerań, C Kawęczyn, Konstancin-Jeziorna, Bielany.

W PGNiG TERMIKA Sokoły wędrowne zadomowiły się w 2016 roku na kominie w Elektrociepłowni Żerań, gdzie udało im się wychować 2 młodych. W Ciepłowni Kawęczyn tegoroczny lęg jest drugim udanym po dwóch nieudanych próbach. W 2018 roku na kawęczyńskim kominie wykluły się dwa samce.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z obrączkowania naszych sokołów wędrownych, a także filmu, na którym widzimy, jak nasze juz miesięczne sokolątka uczą się latać.

Wczytywanie...