18.03.2020

3 mln zł na walkę z koronawirusem, dodatkowy milion dla lokalnych szpitali

Grupa Kapitałowa PGNiG przekaże 4 miliony złotych na działania związane z epidemią koronawirusa. Z tej kwoty milion złotych trafi do placówek medycznych w miejscowościach, w których działają spółki należące do Grupy. Jako pierwszy wsparcie otrzyma Instytut Matki i Dziecka, sąsiadujący z siedzibą główną PGNiG SA na warszawskiej Woli.

Spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG zadeklarowały pomoc w wysokości 4 milionów złotych na walkę z koronawirusem. Trzy miliony złotych sfinansują działania, których lista będzie opracowana we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych. Dodatkowy milion Grupa przeznaczy na wsparcie wybranych placówek służby zdrowia.

– Jesteśmy liderem polskiego rynku gazu, ale czujemy szczególną odpowiedzialność za społeczności lokalne, w miejscowościach, w których działają oddziały PGNiG i spółki z Grupy Kapitałowej. W tym trudnym czasie chcemy mocno wspierać naszych sąsiadów. To ważny aspekt społecznej odpowiedzialności naszego biznesu – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA. – Kwota wsparcia, która zadeklarowaliśmy, nie jest ostateczna. Pilnie monitorujemy sytuację i jesteśmy w stałym kontakcie z administracją rządową. Będziemy reagować w miarę potrzeb – podkreślił Prezes Kwieciński.

Pierwszą placówką, która otrzyma pomoc, jest Instytut Matki i Dziecka. To wyspecjalizowana jednostka, która sprawuje opiekę nad pacjentami nie tylko z okolic Warszawy, ale z całego kraju. W Instytucie działają kliniki na co dzień ratujące życie, które muszą zachować ciągłość leczenia, m.in. Klinika Onkologii Dzieci i Młodzieży, Klinika Położnictwa i Ginekologii czy oraz Klinika Wrodzonych Wad Metabolicznych i Pediatrii. Dlatego Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza przekaże Instytutowi 300 tys. złotych na prewencje zakażeń koronawirusem.

– Instytut Matki i Dziecka to wysokospecjalistyczny szpital o profilu pediatrycznym i ginekologiczno-położniczym. Jest miejscem narodzin wielu Polaków oraz sprawuje opiekę nad pacjentami onkologicznymi i chorującymi na rzadkie choroby genetyczne, które powodują również obniżenie odporności
mówi dr n. med. Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka. – Zależy nam na jak najlepszej ochronie naszych pacjentów, a wsparcie PGNiG jest nieocenione – dodaje.

Pieniądze przekazane przez Fundację PGNiG zostaną wykorzystane na zakup środków ochrony własnej – masek, kombinezonów oraz okularów ochronnych, czyli niezbędnego wyposażenia pracowników ochrony zdrowia.

– Bardzo dziękujemy za błyskawiczną reakcję ze strony PGNiG. Zwróciliśmy się o wsparcie w niedzielę, a już w poniedziałek zapadła decyzja – powiedziała dr Dorota Kleszczewska, Prezes Zarządu Fundacji Instytutu Matki i Dziecka. – Nasza fundacja wspiera szpital w pozyskiwaniu sprzętu, a w obecnej sytuacji epidemiologicznej działania skoncentrowane są na zapewnieniu niezbędnych środków bezpieczeństwa i ochrony własnej, by jak najlepiej chronić pacjentów i personel szpitala.

***

Fundacja Instytutu Matki i Dziecka od 2014 roku zajmuje się wsparciem Instytutu Matki i Dziecka m.in. w postaci zakupu niezbędnego sprzętu, dofinansowania remontów, prowadzi też działania prozdrowotne skierowane do dzieci i młodzieży w oparciu o najnowszą doniesienia naukowe.

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza powstała w 2004 roku. Została założona przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.

Wczytywanie...