30.07.2019

Patrząc w przyszłość nie zapominamy o przeszłości – PGNiG TERMIKA pamięta o Powstańcach Warszawy

Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w dniach od 30 lipca do 2 sierpnia 2019 r., w godzinach od 22.00 do 3.30, na jednym z budynków Elektrociepłowni Żerań będzie wyświetlany znak Polski Walczącej na tle powiewającej biało-czerwonej flagi.
1 sierpnia to ważna data również dla energetyków i ciepłowników warszawskich. Ponad 100 pracowników Elektrowni Warszawskich na Powiślu i w Pruszkowie brało udział w Powstaniu. Czujemy się Ich spadkobiercami. Nie zapominamy o Nich, dlatego, w tych dniach łączymy się ze Wszystkimi Polakami oddającymi hołd Powstańcom Warszawy, którzy oddali swe życie za wolność i przyszłość stolicy – przypomina Jarosław Głowacki, prezes zarządu PGNiG TERMIKA.

Animacja na budynkach Ec Żerań

W hołdzie Powstańcom, na południowej ścianie budynku Elektrociepłowni Żerań (od strony Trasy Toruńskiej), 30, 31 lipca i 1 sierpnia, od zmierzchu (godz. 22.00) do świtu (godz. 3.30), wyświetlana będzie grafika okolicznościowa przedstawiająca symbol Polski Walczącej na tle powiewającej biało-czerwonej flagi.
Iluminacja wyświetlona zostanie metodą mappingu, za pomocą projektorów o mocy 40 tys. lumenów.
Mieszkańcy Warszawy i turyści będą mogli zobaczyć symbol Polski Walczącej z odległości nawet 2 km. Najlepiej będzie on widoczny z Mostu Grota-Roweckiego i Trasy Toruńskiej.
Grafika o wysokości 30 m i szerokości 20 m, będzie wyświetlana na wysokości ok. 46 m, na całej szerokości kotła fluidalnego B Elektrociepłowni Żerań.

Powstańcy – energetycy warszawscy

Pracownicy Elektrowni Warszawskich byli przygotowani do wybuchu Powstania Warszawskiego. W ciągu jednego dnia od godziny „W”, 107 Powstańców przejęło Elektrownię Warszawską i broniło się przed wrogiem do 7 września 1944 r., mimo wielu trudności z bronią i o wiele mniejszą liczbą żołnierzy niż hitlerowcy. W walkach tych poległo 25 Powstańców. Pochowani są na cmentarzach: Wojskowym na Powązkach, Wawrzyszewskim i Ewangelickim. W Elektrowni Pruszkowskiej powstańczy oddział „Nenufar”, złożony z 45 pracowników, zdołał zdobyć i utrzymać zakład przez jedną noc, mimo że dysponował jednym pistoletem automatycznym, sześcioma pistoletami i kilkoma granatami.

Stanisław Skibniewski ps. Cubryna

PGNiG TERMIKA chcąc zachować pamięć o bohaterstwie i odwadze energetyków walczących w Powstaniu Warszawskim odtworzyło historię życia Stanisława Skibniewskiego i we wrześniu br. wyda album, poświęcony temu niezwykłemu człowiekowi. Jego życiorysem można obdarzyć kilka osób. Był to wyjątkowy człowiek, doskonały inżynier i patriota, który czynem dowodził, iż Polska jest najważniejsza.
1 sierpnia 1944 r., pracownicy Elektrowni Warszawskiej na Powiślu pod dowództwem kpt. Stanisława Skibniewskiego, pomimo przeważającej siły wroga chwycili za broń i wyzwolili swój zakład pracy – Elektrownię Warszawską.
Ich historia jest jednak wyjątkowa, ponieważ ich rola nie ograniczała się jedynie do walki z bronią w ręku. Dowództwo Powstania Warszawskiego wyznaczyło kpt. Skibniewskiemu i jego żołnierzom inny cel – mieli zapewnić prąd walczącej Warszawie.
Mimo ostrzału wroga udało im się to przez 36 dni...

Wczytywanie...