Na koszt ogrzewania z sieci ciepłowniczej składają się dwa elementy: koszt wyprodukowania ciepła i koszt dostarczenia ciepła siecią ciepłowniczą do budynku, czyli usługi przesyłowej. Zarówno w przypadku ciepła, jak i usługi przesyłowej mamy do czynienia ze składową stałą i zmienną opłaty.
Na fakturze wyszczególnione są cztery pozycje:
W przypadku budynków wielorodzinnych oraz bloków mieszkalnych fakturę za ciepło otrzymuje administracja budynku i to ona dokonuje podziału kosztów na poszczególnych lokatorów. Administrator rozlicza się z mieszkańcami zgodnie z wewnętrznym regulaminem. Regulamin powinien zostać udostępniony wszystkim mieszkańcom i być im znany. Należy pamiętać o tym, że płacimy za ogrzewanie nie tylko naszego mieszkania, lecz także części wspólnych, jak np. klatki schodowe.
Według obowiązującego w Polsce prawa, administrator budynku może wybrać dowolną metodę rozliczania kosztów zakupu ciepła pomiędzy poszczególnych użytkowników/właścicieli lokali.
Wybrany sposób powinien jednak spełniać konkretne warunki:
Wybrany sposób rozliczania powinien mieć formę regulaminu i zostać udostępniony wszystkim użytkownikom lokali. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak rozlicza się opłaty za ogrzewanie w Twoim budynku, poproś zarządcę o regulamin.