16.03.2015

Jeszcze więcej zielonej energii z choinek

Padł kolejny rekord. Podczas tegorocznej, już szóstej odsłony kampanii „Ciepło z natury” udało się zebrać aż 685 ton biomasy z choinek. To najwięcej ze wszystkich dotychczasowych akcji.

Dzięki współpracy Urzędu m.st. Warszawy i PGNiG TERMIKA już w styczniu do wszystkich stołecznych dzielnic zawitał mobilny punkt zbiór choinek.

– Bardzo się cieszę, że warszawiacy po raz kolejny pokazali, że ekologia jest dla nich istotna. Kolejne rekordy zbiórek są tego najlepszymi dowodami. Możemy być dumni z postawy mieszkańców stolicy, którzy swoim gestem przyczynili się do dbałości o środowisko naturalne. – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Warszawiacy chętnie przynosili swoje drzewka. W akcji pomogły również firmy odbierające odpady z przydomowych altanek śmietnikowych. Wszystkie drzewka zostały przerobione na tzw. biomasę, czyli ekologiczne – neutralne z punktu widzenia emisji dwutlenku węgla – paliwo.

– Cieszę się z takiego wyniku akcji tym bardziej, że już pod koniec tego roku będziemy spalać biomasę w specjalnie dostosowywanym do tego kotle w Elektrociepłowni Siekierki. – mówi Marek Dec, prezes zarządu PGNiG TERMIKA.

Biomasa, którą udało się zebrać w tym roku wystarczy, aby wyprodukować 6 302 GJ ciepła i ogrzać 204 mieszkania o powierzchni 60 m2 przez pełen rok. Taka ilość pozwala również na wytworzenie 877 MWh zielonej energii elektrycznej, co wystarczyłoby do zasilenia około 2600 żarówek o mocy 40 W przez rok. Jest to równoważne z rocznym zużyciem energii elektrycznej przez ponad 340 rodzin.

Podczas wszystkich dotychczasowych edycji akcji zebrano ponad 2 248 ton ekologicznego paliwa.
• 100 ton choinek zastępuje 60 ton węgla
• 60 to węgla = 920 GJ ciepła (wystarczy na ogrzanie 30 sześćdziesięciometrowych mieszkań przez rok)
• 60 ton węgla = 128 MWh energii elektrycznej (roczne zużycie energii przez 50 rodzin).

Wczytywanie...