03.02.2015

Wiceszef Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej na Siekierkach

W poniedziałek, 2 lutego, Maroš Šefčovič, wiceszef Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej spotkał się z Ewą Kopacz, prezesem Rady Ministrów, Januszem Piechocińskim, ministrem gospodarki i Andrzejem Czerwińskim, przewodniczącym podkomisji sejmowej ds. energetyki i surowców.

Wizyta Maroša Šefčoviča w Polsce odbyła się w kluczowym momencie prac Komisji Europejskiej nad planem działań na rzecz Unii Energetycznej. Podczas spotkania premier Ewa Kopacz zwróciła szczególną uwagę na kwestie wprowadzenia mechanizmów solidarności europejskiej na wypadek kryzysu dostaw gazu. Wiceprzewodniczący Maroš Šefčovič zgodził się z szefową polskiego rządu w najważniejszych aspektach Unii Energetycznej, dotyczących m.in. rozbudowy infrastruktury, wzmacniania pozycji przetargowej państw UE oraz potrzeby mówienia jednym głosem na forum międzynarodowym.

Polska koncepcja Unii Energetycznej zaprezentowana wiosną 2014 r. została przyjęta jako jeden z priorytetów nowej Komisji Europejskiej. Celem projektu jest ograniczenie zależności energetycznej UE oraz zwiększenie naszego bezpieczeństwa energetycznego: zarówno w odniesieniu do energii elektrycznej, jak i gazu.

Po spotkaniach z przedstawicielami rządu RP i Sejmu Maroš Šefčovič uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym przez Konfederację Lewiatan, podczas którego przedstawiciele przedsiębiorstw sektora energetyki i paliw przekazali mu swoje uwagi dotyczące wspólnego rynku energii i surowców. Uczestnicy debaty starali się naświetlić specyfikę gospodarki polskiej wnioskując o jej uwzględnienie w toczących się pracach Komisji Europejskiej.

Na koniec gość zwiedził EC Siekierki, gdzie zobaczył, na żywym przykładzie, jak wdrażane są w życie nowe wytyczne UE w zakresie ochrony klimatu i środowiska. Gospodarze PGNiG TERMIKA, Jacek Chodkowski, członek zarządu, Andrzej Rubczyński, dyrektor Departamentu Regulacji i Legislacji, Stefan Zaraś, dyrektor Zakładu EC Siekierki i C Kawęczyn oraz Wiesław Jamiołkowski, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska podsumowali aktualnie realizowane oraz planowane inwestycje proekologiczne w naszej spółce.

Wczytywanie...