01.08.2014

Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim

31 lipca – jak co roku – członkowie Koła nr 20 „Energetyków Warszawy" w Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych odwiedzili cmentarze i inne ważne miejsca związane z Powstaniem Warszawskim.

Złożyli kwiaty i znicze dla upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania. W tym roku w obchodach uczestniczyło siedmiu Powstańców związanych z elektrociepłowniami warszawskimi.

Tradycyjnie 1 sierpnia także pracownicy Elektrociepłowni Pruszków złożyli wieńce i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą pracowników Elektrowni pomordowanych przez okupanta.

W 1944 roku 1 sierpnia w Elektrowni Warszawskiej na Powiślu w budynku technicznym, przy ścianie koszar niemieckiej załogi podłożono minę, której wybuch był sygnałem do rozpoczęcia walki na terenie zakładu. Przejęta z rąk wroga Elektrownia mimo ostrzałów i prób ponownego odbicia jeszcze przez miesiąc dostarczała energię dla powstańczych szpitali, drukarni, rozgłośni i warsztatów produkujących broń. W walkach o Elektrownię brało udział m.in. Zgrupowanie Wojskowej Służby Ochrony Powstania „Elektrownia", którego załogę stanowili pracownicy Elektrowni Warszawskiej. Jednym z dowódców oddziału był inż. Stanisław Skibniewski o pseudonimie „Cubryna", naczelny dyrektor Elektrowni Powiśle, mianowany na to stanowisko przez Niemców w 1942 roku.

Relację z pierwszego dnia Powstania w Elektrowni mogą Państwo przeczytać tutaj.

W Pruszkowie za sygnał do rozpoczęcia akcji w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego uznano przypadkowy gwizd parowozu na pobliskiej stacji, który pomylono z alarmem syreny fabrycznej. Elektrownia została zdobyta, jednak wieczorem do Niemców dotarły posiłki z wozem pancernym. Po nocy walki powstańcy skapitulowali, chociaż część z nich niepostrzeżenie wyprowadziła rannych z zakładu. 6 stycznia 1945 elektrownia została wysadzona przez wycofujące się wojska niemieckie – według Centralnego Zarządu Energetyki była jedną z najbardziej zniszczonych elektrowni w Polsce.

Więcej informacji o przebiegu walk w naszych zakładach znajdą Państwo na naszej stronie internetowe w zakładce w zakładce Historia.

Wczytywanie...