01.04.2014

Gigantyczny ładunek płynie Wisłą do Elektrociepłowni Stalowa Wola

Załadowane nowoczesnym sprzętem barki właśnie minęły Warszawę. Transport rzeczny o takich rozmiarach to w Polsce niezwykła rzadkość.

W ostatnich latach jedynym przedsięwzięciem tego typu o porównywalnej skali była dostawa na teren budowy przęseł Mostu Północnego w Warszawie. Tym razem dwanaście barek i dziewięć statków płynie Wisłą do Stalowej Woli, gdzie już w przyszłym roku powstanie nowy blok gazowo-parowy tamtejszej elektrociepłowni. Każda jednostka jest załadowana elementami, które posłużą do realizacji inwestycji, o wadze od dwustu do trzystu ton. Pod koniec zeszłego tygodnia rekordowy transport pokonał warszawski odcinek Wisły.

Na pokładach barek i statków umieszczono m. in. kocioł, generator oraz turbinę. Urządzenia przypłynęły drogą morską ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Korei Południowej do Gdańska. Ich transport lądowy na całej długości trasy znad morza do Stalowej Woli, ze względu na ogromne gabaryty, byłby niemożliwy lub - w najlepszym przypadku – bardzo skomplikowany. Wiązałby się z poważnymi utrudnieniami w ruchu pojazdów oraz koniecznością demontażu części infrastruktury drogowej. Wybrano rozwiązanie, które nie powoduje utrudnień dla kierowców oraz pozwala na dostarczenie większości elementów wprost do zlokalizowanego na brzegu Sanu zakładu lub w jego pobliżu. Niecodzienny transport dotrze na miejsce w przeciągu 2-3 tygodni. Tempo przemieszczania się płynących pod prąd jednostek uzależnione jest od pogody i poziomu wody w Wiśle.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli o mocy 450 MWe i 240 MWt powstanie w połowie przyszłego roku. Równorzędnymi partnerami przedsięwzięcia są PGNiG TERMIKA oraz Tauron Wytwarzanie. Inwestycja zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie gazociągu przesyłowego, co znacząco obniży koszty budowy przyłącza do źródła energii. Budowa pochłonie ponad półtora miliarda złotych. Blok zasilany gazem, w porównaniu z konwencjonalnymi jednostkami węglowymi, będzie emitował o połowę mniej dwutlenku węgla.

Wczytywanie...