12.04.2023

Przygotowania do inwestycji gazowych w Elektrociepłowni Siekierki nabierają tempa. Angażują się w nie także radni i mieszkańcy Wilanowa i Mokotowa, z którymi PGNiG TERMIKA SA jest w ciągłym dialogu.

PGNiG TERMIKA SA od kilku lat realizuje politykę odejścia od węgla. Pod koniec 2021 roku w Elektrociepłowni Żerań ruszył nowoczesny blok gazowo-parowy. Wraz z zabudową dwóch etapów kotłowni gazowych BGP zastąpił pracę 9 kotłów węglowych i zredukował udział węgla w całościowym miksie paliwowym spółki do 75%. PGNiG TERMIKA SA założyła, że w 2030 roku będzie on wynosić już tylko ok. 25-30%, stąd kolejne inwestycje, między innymi w największym zakładzie spółki, tj. Elektrociepłowni Siekierki.

PGNiG TERMIKA SA podkreśla, że zdanie lokalnych społeczności ma dla niej duże znaczenie, dlatego w ciągu ostatniego miesiąca zorganizowała już trzy otwarte spotkania konsultacyjne w sprawie przyszłości Ec Siekierki. Przybyli goście mogli poznać parametry planowanych inwestycji, ich właściwości, przeznaczenie i zalety środowiskowe. Inwestycje mają być odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców stolicy, co do ekologicznego i nowoczesnego sposobu produkcji energii. Do zakładu prowadzony jest już gazociąg, który dostarczy przyszłym inwestycjom paliwo gazowe. Gazociąg będzie przebiegał w relacji Gassy – Ec Siekierki, a pierwszy przesył gazu ma nastąpić w 2028 roku.

Wczytywanie...