04.07.2022

Oficjalnie przedłużamy sezon na młode sokoły wędrowne!

Na koniec sezonu na terenie naszego warszawskiego zakładu wykluły się kolejne młode pisklaki. To pierwszy od 2016 roku udany lęg na kominie Ec Żerań.

Wygląda na to, że w tym roku spędzimy z naszymi sokołami trochę więcej czasu! W momencie, kiedy w Ciepłowni Kawęczyn odbywało się obrączkowanie czterech młodych sokołów (tutaj: Młode sokoły z Kawęczyna zaobrączkowane! | PGNiG Termika.) nowa samica zamieszkująca Ec Żerań, Nela, złożyła jaja. Ku naszemu zaskoczeniu dzień później to samo wydarzenie miało miejsce w Ec Siekierki. Jako że drugi rok z rzędu tamtejszy samiec nie wykazał zaangażowania w wysiadywaniu jaj, postanowiono przenieść siekierkowskie jaja do gniazda na Żeraniu, aby tym razem nie utracić lęgu. Żerańskie sokoły, Jimy i Nela, bez oporu przygarnęły nowe jaja do swojej kolekcji. Łącznie wysiadywały pięć jaj. Z dwóch z nich wykluły się młode pisklaki.

 

gg

  
Jimy i Nela to para sokołów, która zastąpiła na kominie Ec Żerań wcześniejszych rezydentów, czyli Gajowego i Leśną. Trzymamy kciuki za naszą nową rodzinkę.

 

Tymczasem sokoły z Ciepłowni Kawęczyn zakończyły sezon lęgowy i już dawno odleciały. Czekamy aż powrócą za rok.


Chcesz dowiedzieć się więcej o sokolich rodzinach z kominów naszych zakładów? Odwiedź naszą stronę internetową i zapoznaj się z ich historią: Sokoły wędrowne | PGNiG Termika.

PGNiG TERMIKA angażuje się w bezpieczny rozród sokołów wędrownych, które w Polsce objęte są ochroną gatunkową.

Bądź na bieżąco: 

🐦Podgląd gniazda na kominie Ciepłowni Kawęczyn

🐦Podgląd gniazda na kominie Elektrociepłowni Żerań

🐦Podgląd gniazda na kominie Elektrociepłowni Siekierki

Wczytywanie...