Sokoły wędrowne z Elektrociepłowni Żerań

 

 

🎥Obserwuj naszą sokolą rodzinę przez kamerkę na żywo: Warszawa Żerań PGNiG TERMIKA - STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT ″SOKÓŁ″ (peregrinus.pl)

Sokoły wędrowne gniazdują na kominie Elektrociepłowni Żerań od 2016 roku. Przez dłuższy czas budka nie była monitorowana, a jedynie sporadycznie poddawana kontroli, przede wszystkim przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

W 2022 roku, w wyniku przykrych wydarzeń, nastąpiła zmiana pary.

OBECNI REZYDENCI

Nela 1BM - pochodzenie nieznane

Rodzice nieznani

Jimy – Samiec z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, ur. 2019 r

Rodzice to Franek i Giga

gfg

POPRZEDNI REZYDENCI

Leśna 1SP – samiczka z czeskiej hodowli, wsiedlona do lasu, ur. 2013 r.

Gajowy 6/Y – samiec z komina PKN Orlen w Płocku, ur. 2012 r.

Rezydentura LEŚNEJ I GAJOWEGO

2016

W kwietniu kontrola gniazda wykazała obecność 4 jaj. W maju powrócono do gniazda, aby zaobrączkować sokoły. Na miejscu znaleziono młodą samiczkę i młodego samczyka. Trzecie jajko się nie wykluło, a czwartego w ogóle już nie było w gnieździe.

  • 4A/S AS
  • 5A/S ASIA

2017

W gnieździe 4 jajka, żadne się nie wykluło.

2018

W gnieździe 4 jajka, żadne się nie wykluło.

2019

W gnieździe 3 jajka, żadne się nie wykluło.

2020

Para nie złożyła jaj.

2021

Para nie złożyła jaj.

Rezydentura NELI I JIMY’EGO 

2022

W lutym Leśna i Gajowy powrócili do gniazda, lecz do kwietnia nie doczekali się jaj. W kwietniu Gajowy został znaleziony martwy na trawniku na warszawskim osiedlu. Przeprowadzona pośmiertna analiza i badania ciała wykazały u niego liczne pasożyty, które mogły być przyczyną śmierci.

Już trzy dni po jego zniknięciu do gniazda na Żeraniu zaczął przylatywać nowy, młody sokół. Dzięki obrączce i całodobowemu monitoringowi budki udało się zidentyfikować go jako Jimy. Jimy rozpoczął zaloty, jednak Leśna nie była specjalnie zainteresowana. Mimo to Jimy stał się stałym bywalcem żerańskiego komina.

Na początku maja Leśna uległa wypadkowi – podczas polowania na gołębia prawdopodobnie wpadła na blok mieszkalny. Została znaleziona w całkiem dobrej kondycji i przewieziona do Ptasiego Azylu przy miejskim ogrodzie zoologicznym. Podczas gdy Leśna przechodziła rehabilitację, do Jimy’ego dołączyła nowa samica! Numer jej obrączki to 1BM, w drodze konkursu otrzymała imię Nela. Tym samym w przeciągu miesiąca na Żeraniu uformowała się całkowicie nowa para sokołów!

Co więcej, 17 maja (w dniu obrączkowania piskląt z Kawęczyna) nowa sokolica złożyła pierwsze jajo, a potem drugie. W międzyczasie do gniazda zostały podłożone jaja z gniazda w Ec Siekierki. Pierwsze pisklęta wykluły się 25 czerwca. 

 

k

Ostatecznie Jimy i Nela wychowują dwie samiczki, obie pochodzą z ich miotu (z siekierkowskich jaj pisklęta się nie wykluły). Obrączkowanie młodych miało miejsce 16 lipca.

  • 7DN Gratka
  • 0DK Elektra
gg

 

Samiczki zaczęły opuszczać gniazdo w pierwszych dniach sierpnia. Na podniebnych szlakach radzą sobie bardzo dobrze!

ds

 

fdfd

*Część zdjęć może pochodzić z forum www.peregrinus.pl 

 

Wczytywanie...