Sokoły wędrowne z Ciepłowni Kawęczyn

sokoly wedrowne

🎥Obserwuj naszą sokolą rodzinę przez kamerkę na żywo: Warszawa Kawęczyn PGNiG TERMIKA - STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT ″SOKÓŁ″ (peregrinus.pl

OBECNI REZYDENCI

Czarnooka 9ZR - Samiczka z czeskiej hodowli, ur. 2013 r., wsiedlona do lasu.
Rodzice nieznakowani (z hodowli). Jest siostrą Leśnej – samicy przez dłuższy czas rezydującej w Ec Żerań.

Apasz 0VC – samiec ur. 2021 roku na kominie w Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie


POPRZEDNI REZYDENCI


Bielan 9AH- Samiec z gniazda na bielańskim balkonie, ur. 2015 r.
Rodzice to Franek i Leśna

 

REZYDENTURA CZARNOOKIEJ i BIELANA

Czarnooka i Bielan są rezydentami 300-metrowego komina Ciepłowni Kawęczyn od 2018 roku. Wszystkie wychowane przez nich pisklęta udało się zaobrączkować.

gfg

2018

W pierwszym swoim sezonie lęgowym para odchowała dwa pisklaki:

 • 5BK samiec
 • 6BK samiec (zlokalizowany później na kominie w Nowym Dworze Mazowieckim, więc nie odleciał daleko)

2019

Sokoły złożyły cztery jaja, wszystkie się wykluły. W zestawie dostaliśmy cztery samce, które drogą konkursy otrzymały imiona:

 • 1BW Termik
 • 2BW Ciepłek
 • 3BW Kawek
 • 4BW Kominek
gg

2020

Czarnooka zniosła 3 jaja, jednak tylko jedno pisklę się wykluło. Samczyk otrzymał wymowne imię.

 • 1CE Jedynak
Sokoły

2021

W tym roku Bielan i Czarnooka dali z siebie 100%. Doczekaliśmy się czterech pięknych sokołów i do tego trafiła się wreszcie pierwsza samiczka!

 • 7CV Ognik
 • 8CV Czarny
 • 9CV Bajka
 • 0CV Apasz

Obrączkowanie naszej fantastycznej czwórki odbyło się 18 maja i było sporym wydarzeniem, na które przybyło grono sokolich fanów.

Wyloty młodych przebiegły prawidłowo, żadnego nie trzeba było podnosić z ziemi. Pierwszy na opuszczenie bezpiecznego gniazda zdecydował się Ognik 7CV, dokładnie 6 czerwca 2021.

d

2022

Nasza para sokołów drugi rok z rzędu dała nam piękny kwartet, co więcej odwrotnie do roku poprzedniego tym razem mamy jednego samca i aż trzy samiczki!

 • 4DP Frodo
 • 5DP Ziuta
 • 6DP Termia
 • 7DK Mańka

Obrączkowanie miało miejsce 17 maja.

Sokoły

Sokoły

Młode sokoły opuściły już gniazdo i radzą sobie bardzo dobrze. Od czasu do czasu odwiedzają komin ciepłowni.

gfgf

2023

Zmiana partnera. Na początku roku Czarnooka zaczęła pojawiać się na kominie z Apaszem – swoim synem z lęgu z 2021 roku. Nie wiadomo, co stało się z jej wieloletnim partnerem, Bielanem, z którym odchowała 15 młodych sokołów. Czarnooka zniosła cztery jaja, wysiadywała je na zmianę z Apaszem. Był to nerwowy czas. Po pierwsze, Apaszowi, jako młodemu partnerowi, zdarzało się zapomnieć o dostarczeniu posiłku dla swojej urzędującej w gnieździe partnerki. Po drugie, gniazdo co jakiś czas nawiedzała obca sokolica, Petra (ur. w 2021 w Płocku). Czarnooka kilka razy stoczyła z nią bójkę pod okiem kamer. Nie wiemy, ile było takich bójek poza kamerą. Ostatecznie udało się wysiedzieć jajka, ale na świat przyszły tylko dwa maluchy; w czasie wysiadywania jedno jajo zostało uszkodzone, z kolejnego nic się nie wykluło.

sokoly wedrowne

Młodzi rodzice natychmiast napotkali na trudności. Czarnooka - zapewne w bójce z Petrą - uszkodziła sobie struny głosowe i straciła częściowo głos. To pierwsza taka sytuacja w gniazdach sokołów z podglądem. Dlaczego jest to niebezpieczne? Wszystkie sokole samice na świecie informują młode o porze karmienia charakterystycznym „chrząknięciem”. Czarnooka nie była w stanie tego zrobić. Nie informowała młodych o chęci podania jedzenia, co pierwszego dnia od wyklucia spowodowało u młodych brak nadstawiania dzioba. Mogło to oznaczać dla nich śmierć głodową. Na szczęście Czarnooka miała w sobie dużo samozaparcia i zaczęła karmić młode niemal siłą. Maluchy nauczyły się pobierać pokarm, ale sytuacja wciąż była niepewna. Petra dalej krążyła w pobliżu, a Czarnooka nie mogła krzykiem zaalarmować Apasza o niebezpieczeństwie.  

sokoly wedrowne

Koniec końców młode wyrosły na dorodną parkę. Imiona nadali im pracownicy PGNiG TERMIKA SA. Biomasa, paliwo spalane w Ec Siekierki, symbolizuje transformację i przejście na przyjazne środowisku paliwa. Thermos nawiązuje do magazynowania ciepła. W Ec Siekierki posiadamy akumulator ciepła, a kolejny planujemy w Ec Żerań - największy w Polsce. 27 maja sokoły otrzymały obrączki obserwacyjne, a 14 czerwca Thermos opuścił gniazdo, Biomaska ruszyła jego śladem 16 czerwca.

 • 7DY Biomaska
 • 8DY Thermos
sokoly wedrownesokoly wedrowne

Odlot Thermosa

*Część zdjęć może pochodzić z forum www.peregrinus.pl

Wczytywanie...