PGNiG TERMIKA została sponsorem Polskiej Opery Królewskiej. Spółka zgodnie ze strategią sponsoringową Grupy Kapitałowej PGNiG od lat angażuje się w działania na rzecz kreowania i promocji wydarzeń reprezentujących polską kulturę i sztukę. Spółka będzie wspierała działalność Polskiej Opery Królewskiej w zakresie organizacji przedstawień, produkcji operowych i wszelkiej działalności koncertowej oraz artystycznej.
Polska Opera Królewska skupia się na nowych realizacjach najwspanialszych oper dawnych – w szczególności doby baroku i klasycyzmu oraz prowadzi działalność koncertową. Operę tworzą znakomici soliści, zespół wokalny oraz orkiestra, a także zespół instrumentów dawnych „Capella Regia Polona”. W repertuarze Opery znajdują się nie tylko klasyczne utwory międzynarodowego pochodzenia lecz także dzieła polskie, w tym „Dziady” Adama Mickiewicza czy „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Główną sceną Polskiej Opery Królewskiej jest Teatr Królewski w Warszawskich Łazienkach. Misją Opery jest także upowszechnianie kultury wysokiej w różnych zakątkach Polski, które jest realizowane w ramach cyklu wydarzeń „Opera w drodze”.
- Cieszę się, że dziś możemy ogłosić, że Polska Opera Królewska zyskała kolejnego, poważnego partnera - PGNiG TERMIKĘ. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili – powiedział Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
- Nie mamy wątpliwości, że nasza współpraca z Polską Operą Królewską to dobra inwestycja, dzięki której przyczynimy się do pielęgnowania i upowszechniania polskiego dziedzictwa muzycznego. Jest nam niezmiernie miło, że wspierając ten kameralny teatr operowy będziemy promować jego dokonania artystyczne i jednocześnie polską kulturę - zaznaczył Jarosław Maślany, Wiceprezes ds. Operacyjnych PGNiG TERMIKA.
- Jestem zobowiązany, PGNiG TERMIKA, że w tych trudnych dla kultury czasach podjęła decyzję
o wsparciu działalności Polskiej Opery Królewskiej i przekonany, że dzięki tej pomocy będziemy mogli nadal przywracać do muzycznego życia bogaty, choć często zapomniany repertuar muzyki polskiej – dzieł operowych, utworów wokalnych i instrumentalnych oraz realizować kolejne inscenizacje światowej sławy kompozytorów – podkreślił Andrzej Klimczak, Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej.
Pierwszym wydarzeniem rozpoczynającym współpracę będzie czerwcowa premiera opery „The Rape of Lucretia” w reżyserii Kamili Siwińskiej, pod batutą Lilianny Krych.