Akumulator ciepła w Elektrociepłowni Siekierki

W Elektrociepłowni Siekierki znajdują się cztery podstawowe jednostki wytwórcze. Stanowią je trzy bloki ciepłownicze, każdy o mocy 105 MW, oraz jeden blok kondensacyjny z upustem ciepłowniczym o mocy 125 MW. Cztery kotły parowe i pięć turbin tworzą część kolektorową. Zimą, przy niskich temperaturach, wykorzystujemy również dodatkowe jednostki – sześć kotłów wodnych.

Od roku 2009 eksploatujemy akumulator ciepła o pojemności 30 000 t wody sieciowej. Jest to pierwszy tak duży obiekt w Polsce. Inwestycja ta uelastyczniła pracę zakładu, a jednocześnie poprawiła stabilność dostaw i komfort świadczonych usług. Akumulator ciepła, czyli zbiornik gorącej wody, oddano do użytku w marcu 2009 r. Akumulator wyrównuje pracę elektrociepłowni w ciągu doby, przez co ogranicza ilość spalanego w kotłach paliwa. Tym samym zmniejsza emisję szkodliwych substancji. Akumulator gromadzi ciepło, gdy zapotrzebowanie na nie jest mniejsze, a oddaje, gdy jego zużycie rośnie. Został zaprojektowany i wykonany przez polskie firmy na podstawie doświadczeń skandynawskich. W przypadku awarii może zasilać ciepłem kilkadziesiąt tysięcy mieszkań przez kilka godzin. To także regulator w sytuacjach wahającego się zapotrzebowania na ciepło.

Akumulator ma średnicę 30 m i wysokość 47 m. Jego rozmiary można porównać np. do olbrzymiego termosu na 150 mln filiżanek kawy albo do 100 tys. wanien ciepłej wody.

wysokość 47 m
średnica 30 m
pojemność 30 000 t wody sieciowej
przekazanie do eksploatacji  2009 r.

 

Wczytywanie...