Ciepło z natury

Lato w pełni. Sezon grzewczy za nami. Niebawem rozpoczną się jednak przygotowania do kolejnego, który w stolicy będzie… bardziej ekologiczny. Wszystko to dzięki warszawiakom, którzy po raz kolejny pobili swój rekord. Podczas tegorocznej edycji kampanii „Ciepło z natury" udało się zebrać aż 1168 ton biomasy z choinek. To o ponad 70% więcej niż w ubiegłym roku!

To była już siódma edycja kampanii „Ciepło z natury" realizowanej wspólnie przez Urząd m.st. Warszawy i PGNiG TERMIKA. Dzięki współpracy z firmami sprzątającymi i proekologicznej postawie warszawiaków, poświąteczne drzewka znów mają szansę powrócić do stołecznych mieszkań w formie „zielonej" energii cieplnej i elektrycznej.

Od stycznia zebrano rekordową ilość biomasy z choinek – z raportów PGNiG TERMIKA wynika, że było ich aż 1168 ton, czyli ponad 70% więcej niż przed rokiem. W 2015 roku zbiórka zakończyła się wynikiem 685 ton biomasy.

Biomasa, która powstała z choinek to ekologiczne – neutralne z punktu widzenia emisji dwutlenku węgla – paliwo.

– To dzięki mieszkańcom Warszawy pozyskaliśmy tyle biomasy z choinek. Zostanie ona wykorzystana w naszych zakładach. W ten sposób oddamy mieszkańcom Warszawy zieloną energię – mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA.

- To kolejny zielony rekord stolicy. Bardzo nas cieszy postawa warszawiaków, którzy w tym roku tak chętnie włączyli się do akcji. Myślę, że tegoroczny rezultat zbiórki to nie tylko efekt kampanii promującej, ale również zmian jakie dokonują się w świadomości ekologicznej mieszkańców. Mam nadzieję, że te dobre zmiany się utrwalą. – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Biomasa, która została zebrana w tym roku wystarczy, aby wyprodukować 10 745 GJ ciepła i ogrzać prawie 350 sześćdziesięciometrowych mieszkań przez pełen rok. Taka ilość pozwala również na wytworzenie 1 495 MWh zielonej energii elektrycznej, co wystarczyłoby do zasilenia około 4447 żarówek o mocy 40 W przez rok. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji akcji zebrano niemal 3 500 ton ekologicznego paliwa.
- 100 ton choinek zastępuje 60 ton węgla
- 60 ton węgla = 920 GJ ciepła (wystarczy na ogrzanie 30 sześćdziesięciometrowych mieszkań przez rok)
- 60 ton węgla = 128 MWh energii elektrycznej (roczne zużycie energii przez 50 rodzin).

Wczytywanie...